• گروه درمانی

گروه درمانی

بازدید : 1318   |      

گروه درمانی یک روش درمانی است که از مزایای گروه های حمایتی استفاده میکند.

گروه درمانی چیست ؟

گروه درمانی یک روش درمانی است که از مزایای گروه های حمایتی استفاده میکند.

گروه معمولا متشکل از افرادی است که در موقعیت ها یا اختلالات خاصی مشترک هستند. افراد دراین گروه به طور مرتب یکدیگر را ملاقات می کنند و تجربه شخصی خود را در برخورد با وضعیت های خاص به اشتراک میگذارند، البته تمامی این جلسات زیر نظر یک تسهیل گر که عموما یک روانشناس برجسته است اتفاق می افتد.در این جلسات به اشتراک گذاشتن ایده ها و بینش های خود در مورد توسعه ی فردی مورد بحث قرار گرفته می شود. گروه درمانی عموما بر ارائه حمایت عاطفی برای همه اعضای گروه تمرکز دارد.

در یک گروه درمانی، گروه حمایتی معمولاً توسط یک رهبر هدایت می‌شود که شاهد تجربه های  مشابهی بوده است در جلسات رسمی گروه درمانی، رهبر یک روانشناس، درمانگر، روانپزشک یا مددکار اجتماعی باتجربه می باشد.

مزایای گروه درمانی

- القای امید :

از آنجایی که گروه درمانی اغلب شامل مراجعان در حال درمان می باشد، برخی از مراجعان جدیدتر می توانند از دیدن تأثیرات مثبت بیشتر بر روی مراجع در طول درمان، تشویق شوند و نسبت به بهبود شرایط روحی خود امیدوار شوند.

-درک واقعی رنج :

فقط زمانی میتوانید معنی واقعی رنج را درک کنید که آن را از دیدگاه های متفاوت ببینید و بررسی کنید، هنگامی که ببینید افراد بسیاری رنجی مشابه آنچه شما پشت سر گذاشته اید را تجربه کرده اند، در میابید که تنها نیستید و رنج جهانی است.

-انتقال اطلاعات :

اعضای گروه می توانند منبع خوبی برای اطلاعات باشند، بیان تجربه های شخصی، کتاب تازه ای که خوانده اید، فیلمی که چیزی از آن آموخته اید، همه و همه میتواند موضوع بحث در گروه درمانی باشد، با تبادل اطلاعات شما دیدگاه تازه ای را تجربه خواهید کرد که شاید هرگز از آن باخبر نبوده اید.

-نوع دوستی:

گروه درمانی به اعضا این فرصت را می دهد تا با کمک به دیگران در گروه نوع دوستی را تمرین کنند، تجربه ای که احتمالاً به آنها نیز کمک خواهد کرد.

-توسعه تکنیک های اجتماعی شدن :

تجربه ساده کار در یک گروه فرصت های عالی برای معاشرت، تمرین رفتارهای جدید و آزمایش در یک محیط امن فراهم می کند. با مشارکت در این گروه ها شما فرصت این را پیدا میکنید نقاط ضعف و قوت خود را برای حضور در اجتماع بشناسید و از جامعه هراسی تا حدودی ایمن می مانید.

-رفتار تقلیدی :

مراجعان می توانند رفتارهای مثبت و مفید را نسبت به سایرین در گروه، از جمله درمانگر، مشاهده و تقلید یا الگوبرداری کنند.

-یادگیری بین فردی

تعامل با درمانگر و سایر اعضای گروه و دریافت بازخورد می تواند به مراجع کمک کند تا بیشتر درباره خود بیاموزد.

-انسجام گروهی

جلسات گروه درمانی می تواند احساس تعلق مشترک و پذیرش یکدیگر را تسهیل کند، با تسهیل این امور ناخودآگاه فعالیت های اجتماعی فرد نظم و شاکله ی بهتری پیدا خواهد کرد.

-کاتارسیس.

این اصل مبتنی بر قدرت شفابخش اشتراک گذاری با دیگران است. صحبت کردن از طریق احساسات و تجربیات خود در یک گروه می تواند به تسکین درد، احساس گناه و استرس کمک بسیاری کند.

-عوامل وجودی :

گرچه گروه درمانی از طریق گروه راهنمایی و حمایت می کند، اما در نهایت به مراجع کمک می کند تا متوجه شود که خودش  مسئول اعمال خود و پیامدهای بعدی آن است.

گروه درمانی برای درمان طیف گسترده ای از شرایط استفاده می شود، از جمله :

-اختلال کمبود توجه/بیش فعالی

-افسردگی

-اختلالات اشتها

-اختلال اضطراب فراگیر

-اختلال هراس

-فوبیاها

-اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

-اختلال مصرف مواد

علاوه بر شرایط سلامت روان، گروه درمانی مبتنی بر CBT به افراد کمک می کند تا با موارد زیر کنار بیایند:

+مدیریت خشم

+درد مزمن

+بیماری مزمن

+استرس مزمن

+طلاق

+خشونت خانگی

+اندوه و فقدان

+مدیریت وزن

بهترین گروه های درمانی کشور

- گروه درمانی وسواس

- گروه درمانی افسردگی

- گروه درمانی نوجوان

- گروه درمانی ارتباط با فرزند

- گروه درمانی انسجام بخشی خود

- گروه درمانی خیانت و مقابله با آن

- گروه درمانی زوجین

- گروه درمانی افزایش اعتماد به نفس

- گروه درمانی توسعه ی فردی

- گروه درمانی اختلال اضطراب

گروه درمانی در مشهد

کلینیک روانشناسی پرتو، سالانه گروه های درمانی و کارگاه های آموزشی پیشرفته ای برگزار میکند، برای اطلاع از لیست کارگاه ها و گروه درمانی ها با شماره 05137653270  تماس حاصل فرمایید.