• مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

بازدید : 1533   |      

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی نوعی مشاوره روانشناختی (روان درمانی) است که می تواند به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات و حل تعارضات میان آنها کمک کند.

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی نوعی مشاوره روانشناختی (روان درمانی) است که می تواند به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات و حل تعارضات میان آنها کمک کند.

بی شک الگوهای رفتاری خانواده بر فرد و همچنین فرد برخانواده تأثیر می گذارد و بنابراین ممکن است لازم باشد بخشی از برنامه درمانی باشد. در ازدواج و خانواده درمانی، واحد درمان فقط فرد نیست - حتی اگر تنها با یک فرد مجرد مصاحبه شود –بلکه  مجموعه روابطی است که فرد در آن قرار دارد.

مشاوره خانواده شکلی از مشاوره است که برای رسیدگی به تعارضات یا مسائل درون واحد خانواده استفاده می شود. تمرکز مشاور خانواده بر بهبود روابط خانوادگی است، دلیل این هم آن است که همیشه افراد متعددی در درگیری یا مسائل خانواده سهیم هستند و برای یافتن راه حلی موثر باید تمام آن افراد حضور داشته باشند.

 مشاوره خانواده با بررسی پیشینه و روحیات اعضای خانواده، به بهبود روابط درون خانواده کمک می کند و به اعضای خانواده کمک می کند تا مشکلات را از دیدگاه همدیگر ببینند. مشاوره خانواده اعضای خانواده را به گونه‌ای گرد هم می‌آورد که همه اجازه داشته باشند در مورد احساسات خود و تاثیردیگران بر آن بحث کنند و به آنها فرصت گوش دادن و شنیده شدن توسط یکدیگر را میدهد. کار با این سبک، اعضای خانواده را تشویق می کند تا از دیدگاه ها و برداشت های یکدیگر بیشتر آگاه شوند و به آنها کمک می کند تا برای دستیابی به اهداف مشترک با یکدیگر همکاری کنند.

خانواده درمانی نه تنها زمانی که خانواده ای در بحران است، بلکه در شرایط معمول نیز به خانواده ها توصیه میشود .

در مواردی که خانواده ای با چالش جدی روبه رو است معمولاً در بیشتر جلسات بر راه حل تمرکز میشود، هرچند ممکن است ریشه بحران، مربوط به یک عضو خاص باشد، اما مشاهده می شود که برای رفع کامل مشکل، باید همه اعضای خانواده مشارکت کنند.

برخی از مشاوران خانواده به طور تخصصی در جلسات با تمام خانواده کار می کنند، برخی دیگر اما با برخی از اعضا به صورت جداگانه جلسه میگذارند، به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده به طور خاص با موضوعی درگیر باشد. در حالی که این جلسات را با یک فرد اداره می‌کنند، هدف مشاوران خانواده این است که در نهایت همه اعضای خانواده شرایط روحی بهتری را تجربه کنند.

شرکت در مشاوره خانواده معمولاً شامل بحث و گفتگو اعضای خانواده در مورد مسائل، قبل از رسیدن به راه حل مورد توافق است.

شناسایی علل ریشه ای تعارض یکی از مهم ترین اهداف جلسه است که تنها با مشارکت کل خانواده در فرآیند مشاوره میتوان به آن دست یافت.

مشاور خانواده کیست ؟

مشاوره خانواده در حقیقت متخصص سلامت روان است که در زمینه روان درمانی خانواده و زوج درمانی به صورت حرفه ای آموزش دیده است. بهترین مشاورخانواده در حقیقت فردی است که علاوه بر اخذ مجوزهای لازم دارای تجربه ی کافی در زمینه ی فردی و خانواده باشد.

مشاور خانواده خوب در حقیقت یک مشاور فردی خوب است که بعد از سالها تجربه در حوزه ی فردی، به تشخیص و درمان اختلالات روانی و عاطفی در چارچوب ازدواج، زوج ها و سیستم های خانواده پرداخته است.

زوج درمانگرها و مشاوران خانواده، عمدتا روانشناسان باتجربه ای هستند که حداقل 15 سال سابقه کار بالینی در زمینه ازدواج و خانواده درمانی دارند. آنها اختلالات روانی و عاطفی، سایر مشکلات سلامتی و رفتاری را ارزیابی و درمان می‌کنند و به طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به روابط در چارچوب سیستم خانواده رسیدگی می‌کنند.

گاهی اوقات بزرگ‌ترین اتفاق برای خانواده‌ها بهبود ارتباط اعضای خانواده است، یک مشاور خانواده به خانواده‌ها کمک می‌کند بسترهای ارتباطی سالمی ایجاد کنند که در آن همه بتوانند نظر خود را بدون خشم یا ترس بیان کنند.

این ارتباطات بهبود یافته می تواند پیوندهای خانوادگی را تقویت کرده و با افزایش درک و همدلی بین اعضا، روابط درون گروه خانواده را بهبود بخشد.

جلسات مشاوره خانواده می‌توانند اساساً نحوه اداره خانواده را تغییر دهند و تا مدت‌ها پس از پایان کار مشاور خانواده به آرامی با هم در ارتباط باشند.

چه زمانی به مشاور خانواده نیاز داریم؟

ازدواج :

زمانی که دو خانواده جداگانه تصمیم می گیرند یکی شوند نیاز به مشاوره دارند.

مشاوره پیش از ازدواج در تمام موارد امری ضروری است اما اهمیت این مورد درمواردی که یکی از طرفین یا هر دو دارای فرزند باشند بسیار بیشتر است، اختلافات خواهر و برادرهای ناتنی از جمله مسائلی است که چالش و درگیری درآن اجتناب ناپذیر است .

خانواده درمانی می تواند در این زمینه به شما کمک کند تا روابط میان خانواده را مدیریت کنید و از تنش های پیش رو در امان بمانید.

تغییرات ناگهانی :

بسیاری از تغییرات ناگهانی مانند طلاق، سوگ ، جابجایی و نقل مکان از شهری به شهری دیگری، مهاجرت خود و یا یکی از عزیزان میتواند ریتم زندگی روزانه را به هم ریخته و موجب احساساتی مانند خشم، غم و اندوه، انکار و یا درمواردی افسردگی شود.

در بسیاری از موارد گذر از شرایط پیشین و سازگاری با شرایط جدید به تنهایی امکان پذیر نمیباشد، در این مرحله روانشناس و مشاور خانواده وارد عمل میشود و بسته به نوع شرایط درمان را آغاز میکند.

ارتباط با فرزند:

حتما دوران نوجوانی خود را به خاطر می آورید، زمانی که احساس میکردید هیچکس حرف شما را نمیفهمد و گاهی پدر و مادر را بزرگ ترین دشمنان خود میدانستید! این احساس مشترک نتیجه ی تعامل نامناسب والدین با فرزندان خصوصا در سنین نوجوانی است.

خوشبختانه امروزه والدین با مراجعه به موقع به روانشناس و مشاورخانواده از تعارض های احتمالی جلوگیری میکنند و با شناخت بهتر و دقیق تر روحیات فرزندان خود، به آن ها برای گذر از بحران بلوغ یا بحران های دوره ای کمک میکنند. البته در بسیاری از موارد نیز با آگاهی به ضعف های رفتاری خود و بهبود آنها، رابطه ی سالم تری را به فرزندان شان هدیه میدهند.

اختلالات اعتیاد :

یکی از مواردی که میتواند خانواده ها را دچار اختلالات جدی کند، اعتیاد یکی از اعضای خانواده است.

اختلال مصرف مواد و مشروبات الکلی در بسیاری از موارد قابل کنترل و درمان است، در خانواده درمانی، می توانید یاد بگیرید که چگونه از یکدیگر حمایت کنید و به طور مناسب با اختلال مصرف مواد مقابله کنید.

در موارد اختلالات مصرف مواد، خانواده درمانی امکانی عالی برای هر یک از اعضای خانواده است تا در مورد تأثیر آن مواد صحبت کنند و ضمن همراهی و همدلی با فردی که گرفتار اعتیاد است، مهارت های لازم برای ارتباط با او را بیاموزند.

بهترین مشاور خانواده در مشهد

حتما لحظاتی را تجربه کرده اید که سرشار از حرف هستید اما شخص امینی را در اطراف خود پیدا نمیکنید و یا احساس میکنید دیگران چیزی از حرف های شما نمیفهمند و شما در تجربه ی یک احساس کاملا تنها هستید.

در کلینیک روانشناسی پرتو میتوانید با خیال راحت با یک فرد متخصص مشورت کنید. کلینیک روانشناسی پرتو با مدیریت آقای دکتر داوود رستگار یکی از بهترین مراکز مشاوره در مشهد است که سال هاست در حوزه ی مشاوره فردی، خانواده درمانی و زوج درمانی فعالیت میکند.

بی شک انتخاب بهترین مشاور خانواده در مشهد کار بسیار سختی است اما با شنیدن تجربه ی سایر مراجعین میتوان از عملکرد روانشناسان خوب مشهد مطلع شد.

کلینیک روان شناسی پرتو، جزو بهترین مراکز مشاوره ایران می باشد که با مشاورانی مجرب به شما عزیزان خدمت رسانی میکند.

مشاوره خانواده رایگان آری یا خیر ؟

حتما همه ی افراد تمایل دارند با یک مشاور خوب و حرفه ای مشورت کنند اما گاهی به خاطر شرایط اقتصادی از مراجعه به یک روانشناس مشهور و معتبر باز میمانند. اما سوالی که اکنون باید به آن پاسخ دهیم این است که آیا مراجعه به مشاور خانواده رایگان میتواند مثمرثمر باشد یا خیر ؟

در جواب باید بگوییم همانطور که پیاده روی و ورزش با فردی که اطلاعات ورزشی خوبی دارد میتواند برای سلامت بدن مفید باشد اما برای داشتن یک بدن سالم و اندام ایده آل و ورزیده لازم است زیر نظر یک مربی متخصص ورزش کنید.

درست است که مشاوره رایگان در برخی نهادها میتواند تا حدودی کمک کننده باشد اما برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید بهتر زیر نظر یک مشاوره خوب و حرفه ای درمان را آغاز کنید و از مشاوره خانواده حضوری بهره مند شوید.

همچنین سعی کنید برای دریافت شماره بهترین مشاور خانواده  از سایت های معتبر استفاده کنید. برای رزرو نوبت در کلینیک روانشناسی پرتو همین الان کلیک کنید .